یاس علقمه سلام الله علیها

۲۳ مرداد ۱۳۹۷ 297 3 نظر


تصویر : اقامه عزای شهادت امام جواد علیه السلام  
                                                           بسم الله الرحمن الرحیم

 

«الحمدلله رب العالمین باری الخلائق الاجمعین و الصلاة و السلام علی عبدالله و رسوله و حبیبه و صفیه، سیدنا و مولانا ابا القاسم محمد صلی الله علیه و اله و سلم علی اله الطیبین الطاهرین المعصومین»

 

سه امام از دوازده خورشید آسمان، در کودکی به امامت رسیدند. امام جواد علیه السلام در سن ۸ سالگی، امام هادی علیه السلام در بین سن ۶ تا ۸ سالگی، امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در سن ۵ سالگی. به امامت رسیدن یک امام، یعنی رهبری جامعه اسلامی را بر عهده گرفتن.

در زمان امامان، خلفای عباسی انحرافات اعتقادی شدیدی در جامعه بوجود می آوردند. یکی از مهم ترین وظایف امام، مقابله کردن با این وضعیت بود. در زمان امامت امام جواد علیه السلام، برای برخی بسیار سخت بود که امامت یک کودک هشت ساله را قبول کنند. به همین خاطر امام جواد علیه السلام را از راه های مختلفی امتحان می کردند. که یکی از خصوصیات اهل‌بیت ع بویژه امام جواد ع بهره گیری از قرآن برای رفع شبهات بود، بطور مثال ایشان به استناد قرآن کریم و اشاره به آیات مربوط به حضرت عیسی و حضرت یحیی که در کودکی به پیامبری رسیدند امامت خود را اثبات میکردند.

لذا از درسهای زندگی این همام برای شیعیان انس با قرآن و اشراف بر مفاهیم آن برای دوری  و مبارزه با شبهات است که البته در نظر داشتن اینکه مترجمان واقعی قرآن، ائمه‌اطهار ع می‌باشند.

بعد از ثابت شدن امامت امام جواد علیه السلام، از امام خواسته شد تا خطبه ای بخوانند. امام بعد از حمد و ستایش خداوند و اشاره به نعمات بی شمار خدای تبارک و تعالی، فرمودند: علم عالم و آدم در آسمان ها و در زمین نزد من است. من همه ی علوم این دنیا و آخرت را در بر دارم و میخواهم بگویم. اما خیلی ها در این جمع باعث می‌شوند سکوت کنم.

امیرمومنان می فرمایند: کسانی که ظرفیت علم ما را ندارند، سه دسته میباشند:

دسته اول کسانی که فهیم هستند اما راز دار نیستند و از هرچیزی برای منافع و سود جویی خود استفاده میکنند.

دسته دوم کسانی هستند که قدرت فهم  علم ما را ندارند.

دسته سوم انسان های شکاک هستند که با کوچکترین مورد به دین شک می‌کنند.

هنگامی که ظرفیت  فهم علم و شنیدن حقایق عالم از امام وجود نداشته باشد نتیجه اش آمدن کنار  درب خانه حضرت زهرا و جسارت به اهل بیت عصمت و طهارت می شود و امام مجبور سکوت میشود

امام علی ع فرمودند: «زجر میکشم از اینکه می بینم از علم بینهایت ما استفاده نمی‌شود و همین طور دارد از دست می‌رود.»

وقتی در جامعه ظرف لازم برای درک حقایق و بویژه جایگاه ولی خدا وجود نداشته باشد نتیجه‌اش سکوت اولیاء خدا با وجود آگاهی به حقایق می‌باشد

مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی هایشان که حضرت امام رحمه‌الله‌علیه در حالیکه خیلی از حرفها را به سینه داشتند از دنیا رفتند و من هم خیلی از حرفها را نمیتوانم بزنم... .

اما در زمان حکومت امام زمان عج شرایط بگونه‌ای است که دیگر امام سکوت نمی‌کنند و جهان را با علم الهی و همچنین وجود جامع جامعه‌ای آماده برای درک حقایق اداره می‌کنند.

 

«««صلی الله علیک یا جواد الائمه»»»

 

خلاصه ی سخنرانی شب شهادت نهمین خورشید آسمان ولایت و امامت، جواد الائمه علیه السلام

سخنران: حجت الاسلام سید صالحی

 

تلخیص: محمدمهدی مخلصی  

گزارش 2
برای ارسال نظر وارد شوید و یا ثبت نام کنید.

comments نظرات

محمد مهدی مخلصی محمد مهدی مخلصی ۵ شهریور ۱۳۹۷
ممنون از لطفتون
محمد روزبه زارع پور محمد روزبه زارع پور ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
فوق العاده
به به
احسنت
یاس علقمه سلام الله علیها یاس علقمه سلام الله علیها ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
به به
فوق العاده
احسنت
جدیدترین محبوب ترین داغ ترین
تمام حقوق این صفحه محفوظ و متعلق به یاس علقمه سلام الله علیها می باشد.