ایستگاه صلواتی

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ 215 0 نظر

چه کنیم تا ایستگاه صلواتی مان ترافیک زا نشود؟

با توجه به نزدیک شدن به ایام ماه محرم شاهد ترافیک های زیاد در خیابان های مختلف شهر هایمان هستیم و روزانه ایستگاه های صلواتی مورد انتقاد های زیادی توسط مردم و مسئولین اجرایی شهر قرار می گیرد. درست است که یک دهه محرم است و برای حضرت سیدالشهدا(ع) کار میکنیم اما بهتر است با ایجاد راهکار هایی ساده از ترافیک های اینگونه جلوگیری کنیم و یا حداقل کاری کنیم تا کمتر از این مشکل رنج ببریم.

اصولا ترافیک در اطراف ایستگاه های صلواتی به دلایل مختلفی بر می گردد. مثلا این که ما برای ارائه ی نذری خود به داخل خیابان ها می رویم و دو سه نفری ماشین ها را نگه داشته و به توزیع آن می پردازیم. از طرف دیگر خود فضای تعبیه شده برای تهیه و توزیع نذری در حریم خیابان قرار داشته و بعضا یک یا دولاین از خیابان را می بندد.

آن دسته از عزیزانی که مورد اخیر را رعایت می کنند هم چون فضایی برای مردم و ایستادن آنها قرار نمی دهند خودِ حضور مردم در خیابان باعث ایجاد ترافیک می شود. در اصل مشکلاتی که در برپایی یک ایستگاه صلواتی پدید می آید پیش از آنکه برپا شود در ذهن برپا کنندگان ایجاد می شود.

درست است که برپاکنندگان ایستگاه های صلواتی نیتی جز نیت خیر ندارند اما چون بدون برنامه ریزی از نظر فیزیکی این کار را انجام می دهند باعث ایجاد مشکلات بعدی می شود.

حال راهکار چیست؟ برای رفع این مشکل چه اقداماتی لازم است که انجام شود؟ و اینکه این اقدامات را در چه زمانی و چگونه انجام بدهیم؟

برای این کار لازم است که ابتدا از شهرداری منطقه خود به دنبال مجوز باشیم، شاید بگویید ما سالیان سال است مجوز نوکری را از کس دیگری می گیریم اما این مجوز به آن معنایی که شما فکر می کنید نیست، کسانی که در شهرداری خدمت می کنند مسلما از ما و شما فضای محله ی مان را بهتر می شناسند و می دانند که در کدام فضا باعث ایجاد ترافیک می شود و کدام فضا این مشکل را پدید نمی آورد. این کسب مجوز می تواند بعنوان یک مشورت ساده صورت بگیرد تا از مشکلات بعدی جلوگیری کند. البته اگر مجوز را بگیرید مطمئنا دوستان شهرداری به دیگر نمی توانند به شما خرده ای بابت برپایی این ایستگاه بگیرند.

راهکار ما برای جلوگیری از ایجاد ترافیک این است که قبل از برپایی ایستگاه صلواتی به فکر مکان مناسبی برای آن باشیم، فضاهایی مانند زمین های خالی و بی استفاده که عموما در اطراف محله پیدا می شوند، فضاهای خالی پارک ها و قسمت هایی از پیاده روهای عریض و... اینگونه فضا ها به طور معمول در محله ها فراهم است اما اگر همین فضا را هم ندارید چرا به سراغ منازل خود نمیروید؟ مطمئنا اکثر ما خانه هایمان دیگر یک حیات کوچک و یا پارکینگ دارد، انتخاب فضای منزل یکی از دوستان یا خودتان اولا مشکل فضای ایستگاه صلواتی را حل می کند و هم خانه هایمان برکت حسینی می گیرد.

این تغییر مکان شاید برای قدیمی ها کمی سخت باشد اما اگر واقعا ایستگاه صلواتی شما جا افتاده و قدیمی باشد و جای خود را در محرم ها بین مردم محل پیدا کرده باشد دیگر نیازی به نگرانی نیست چرا که همان عاشقان اباعبدلله حتما به دنبال ایستگاه صلواتی شما خواهند گشت. البته فراموش نکنیم که این تغییر مکان امکان بهرمندی افراد جدید را از برکت سفره ی اباعبدلله الحسین(ع) ایجاد می کند که این خود باقیات الصالحاتی است به گستره ی بیشتر.

اما بعد از این که یک مکان یابی خوب برای برپایی ایستگاه صلواتی انجام دادید نوبت به نحوه ی تقسیم نذری میرسد، حتما برای ایستگاه صلواتی خود دو ورودی مجزا تعبیه کنید، چرا که برای خواهران نیز استفاده از این سفره گسترده شده فراهم باشد و خدایی ناکرده حسرتی بر دل ایشان نماند.

مسلما ایستگاه صلواتی هایی که نزدیک به خیابان ها برپا می شوند حتما مشتریانی نیز از خیابان دارند اما برای این که آنها نیز از این امکان بهرمند شوند چه کنیم؟

اولا اینکه می توانیم چند ده متر جلوتر از ایستگاه صلواتی نام ایستگاه صلواتی خود را با سلیقه روی کاغذی نوشته و یا چاپ کرده و نصب کنیم تا عزیزانی که فرصت بهرمندی از این تبرکی ها را دارند به آرامی به سمت راست خیابان هدایت شوند و آنهایی که عجله دارند از سمت چپ خیابان به مسیر خود ادامه دهند.

برای تسهیل در این کار مناسب است که اگر توان آن را دارید خیابان را تا ایستگاه صلواتی خود به دو قسمت تقسیم کنید تا اگر کسی کار فوری دارد نمی تواند پشت ترافیک تحمل کند از مسیری که شما ایجاد کرده اید به کارش برسد. شاید در خیابان های شلوغ همان مسیر هم ترافیک باشد اما حداقل از ایجاد گره های ترافیکی برای تغییر مسیر های ناگهانی جلوگیری می کند.

نکته ی دیگر این که حتما از ظرفیت جوانان محله استفاده کنید تا در امر تقسیم نذری ها سرعت ایجاد شود با این کار هم دوستان جدید پیدا می کنید و هم از ایده های خلاقانه ی آنها بهرمند خواهید شد. بهتر است کارهای ساده تر را نیز از نوجوانان بخواهیم تا با این کار جذب فضای معنوی هیئت و هیئتی شوند.

و اما در آخر یک پیشنهاد ساده برای سرعت بخشیدن به فرایند توزیع نذری ها؛ اگر دقت کنید یکی از اصلی ترین دلایل توقف بیش از حد و یا غیر متعارف اتومبیل ها برای آن است که عموما نذری هایی مانند شربت و چای امکان ریخته شدن روی لباس و یا داخل اتومبیل ها می باشد به همین دلیل اکثرا یا بخشی از اتومبیل ها یا می ایستند و یا با تاخیر به حرکت خود ادامه می دهند برای جلوگیری از این حرکت می توانید لیوان ها را روی بشقاب های محکم پلاستیکی تحویل داده و یا سر لیوان ها را کمی خالی بگذاریم تا از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

 

امیدواریم تا با اسعانت از خداوند و توسل به اهل بیت بزرگوار پیامبر اکرم(ص) در هر زمانی چه برای اعیاد و چه برای سوگواری ها بهترین خدمت رسانی را برای دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت بعمل بیاوریم.

کلید واژه : ایستگاه صلواتی طراحی ایستگاه صلواتی طرح ایستگاه صلواتی محرم تصاویر ایستگاه صلواتی ایستگاه صلواتی خلاقانه طرح بنر ایستگاه صلواتی ایستگاه صلواتی بنر صوت ایستگاه صلواتی مداحی ایستگاه صلواتی صلواتی ایستگاه ایستگاه صلواتی محرم96 ایستگاه صلواتی درمانی طرح جدید ایستگاه صلواتی چگونه ایستگاه صلواتی بسازیم دانلود مداحی مخصوص ایستگاه صلواتی ایستگاه صلواتی جدید ساخت ایستگاه صلواتی برپایی ایستگاه صلواتی جان آقام محرم صلواتی محرم ایستگاه صلواتی محرم ترافیک ایستگاه های صلواتی حل معضلات ایستگاه های صلواتی ترافیک فراوان جلوی ایستگاه صلواتی

گزارش 1
برای ارسال نظر وارد شوید و یا ثبت نام کنید.

comments نظرات

هنوز نظری ارسال نشده است.
جدیدترین محبوب ترین داغ ترین
تمام حقوق این صفحه محفوظ و متعلق به ایستگاه صلواتی می باشد.