هیئت بچه های فاطمه (س)

۲۶ مهر ۱۳۹۹ 18 0 نظر

🔸 ما برای اینکه بخواهیم کار یک نفر را ارزیابی کنیم، باید ببینیم در چه موقعیتی این کار را انجام داده است. ما اگر موقعیت را درک نکنیم، انصاف و عقلمان به کنار می‌رود. یعنی [تنها] به نتیجه نگاه می‌کنیم. 

 

🔸 چه فایده ای دارد، برسی کنیم پیامبر(صلّ الله علیه و آله و سلم) چه کاری کرده است؟ یکی از مهم ترین فایده های آن این است که ما می‌توانیم اسوه بودن ایشان را بیشتر درک کنیم. فایده بعدی آن این است که میبینیم چه سلاحی را پیامبر(صلّ الله علیه و آله و سلم) استفاده کرده است که توانسته این همه تغییر ایجاد کند. ما هم می‌توانیم از این سلاح برای خودمان استفاده کنیم [چون] می‌خواهیم تغییر ایجاد کنیم.

 

🔸 توضیح مختصری در مورد موقعیت مکانی که پیامبر در آن مبعوث شدند:

عربستان خیلی کشور منحصر به فردی است. تاریخ را که ملاحظه می‌کنید، اینقدر این کشور بی‌آب و علف است که سردمدار هیچ کشوری رغبت نمی‌کرده تا سمت این کشور برود. هیچ امکاناتی نبوده و تبادل فرهنگی صورت نمی‌گرفته است.

 

🔸 موقعیت فرهنگی:

عرب جاهلی یکسری خصوصیت داشت. 

 

🔹 اولین خصوصیت، دختران را زنده به گور می‌کردند.[به عکس آن] هیچ تمدنی و هیچ دینی به اندازه اسلام به زن بها نداده است. نمی‌خواهم بگویم اسلام لطف کرده است که به زن [بها] داده است؛ آن چیزی که [حق زن] هست را داده است. 

 

🔹 دومین سنت غلط، وقتی می‌خواستند دور خانه خدا طواف کنند، کف و سوت می‌زدند،(ببخشید) خودشان را لخت می‌کردند. ([در خانه خدا] بت هم بود.) اسلام گفت سرت را پایین می‌اندازی و قبل از اینکه وارد بیت الحرام شوی، احرام می‌بندی، ذکر می‌گویی،با تواضع راه می‌روی. خیلی از چیزهایی که الان برای ما حلال است، آنجا برای ما حرام می‌شود. 

 

🔹 پیامبر(صلّ الله علیه و آله و سلم) با اخلاق نگرش را تغییر داد. ارزش زن را با اخلاقیات بالا برد. نگرش انسان‌ها به عبادات را با اخلاقیات عوض کرد. 

 

🔹 مورد بعدی، شرابخواری که سنت غلطشان بوده است. اینقدر شرابخواری مسئله مهمی بوده که در سه مرحله حرام می‌شود. سخت بوده که از آن دل بکنند. خدا هم گفته من کم‌کم با شما راه می‌آیم.

 

🔹 برخی سنت های غلط دیگر:

خون ریزی متعدد و بی‌دلیل، خرافه گرایی، تعصب و تقلید، فخرفروشی و قبیله پرستی، خوردن خون و خوک و مردار انسان

 

🔸 پیامبر(صلّ الله علیه و آله و سلم) فرمودند من مبعوث شدم تا اخلاقیات رواج پیدا کند. ایشان با اخلاق مداری، مردم عربستان (که ویژگی هایشان را برایتان گفتم) را درست کرد. 

 

🔸 پیامبر(صلّ الله علیه و آله و سلم) با شمشیر فتح نمی‌کند. یکی از اشکالاتی که به خلفای راشدین وارد هست این است که آن‌ها خیلی به فتوحات پرداختند و همین باعث شد که اسلام ضربه بخورد. 

 

🔸 هدف پیامبر(صلّ الله علیه و آله و سلم) ساختن کارخانه انسان‌سازی بود. ایشان می‌خواستند با این رفتار، به مردم بفهمانند که ما باید برای دنیای فانی برنامه داشته باشیم. برنامه‌‌ای که آدم فاسد تبدیل به یک آدم صالح شود. سلاح پیامبر اخلاقیات بود. اینقدر از اخلاقیات خوب استفاده کردند که توانستند همه جا را فتح کنند. نه با شمشیر، بیشتر با دلیل و استدلال و اخلاقیات.

 

🔸 عربستانی که فاقد تمدن و انسانیت و عقلانیت و معنویت بود، تبدیل به عربستانی شد که وقتی در کوچه های مدینه عبور می‌کردی، ذکر خدا می‌شنیدی. [مردم] در بیست و سه سال تغییر صد و هشتاد درجه ای [دادند]. (در سرزمینی که فاقد هرچیزی که بوی انسانیت می‌دهد بود.) پیامبر(صلّ الله علیه و آله و سلم) تنها کسی بود که می‌توانست اینقدر تحول ایجاد کند. 

 

🔸 شما نباید به اخلاقیات به عنوان یک مسئله فردی صرف، نگاه کنید. اخلاقیات را پیامبر(صلّ الله علیه و آله و سلم) برای ما ترجمه کرده است. اخلاقیات باید به یک سلاح ایدئولوژیکی تبدیل شود که شما می‌توانید از آن برای فتح کردن استفاده کنید. 

 

🔸 اخلاقیات لازمه وجود یک جامعه است. اگر می‌خواهید ببینید یک جامعه انسانی پابرجا می‌ماند یا نه، به اخلاقیات آن جامعه نگاه کنید. اگر اخلاقیات بود و سیر نزولی نداشت، جامعه خواهد ماند.

 

💬 حجت الاسلام محمد علی #افکاری

⚫️ #شهادت_حضرت_رقیه(سلام الله علیها)

📆‌ پنج شنبه ۳ مهر ٩٩

 
گزارش 0
برای ارسال نظر وارد شوید و یا ثبت نام کنید.

comments نظرات

هنوز نظری ارسال نشده است.
جدیدترین محبوب ترین داغ ترین
تمام حقوق این صفحه محفوظ و متعلق به هیئت بچه های فاطمه (س) می باشد.