حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی

۱۴ مهر ۱۳۹۷ 181 0 نظر

جلسه هشتم

 

✅ ویژگی چهارم شخص #غیور، این است که باید دفاع از ارزش‌ها برای او ضرورت و اهمیت داشته باشد.

 

💠 حضرت امیر المؤمنین(ع) به محمد ابن ابی بکر فرمودند: بر تو واجب است که از دینت #دفاع کنی، اگرچه از عمرت بیش از یک ساعت باقی نمانده باشد.

💠 ائمه معصومین(ع) فرموده‌اند: به واسطه #دنیا از #دین مراقبت کنید و هرگز #دین را مایه توجیه #دنیا قرار ندهید. یعنی جان و مالتان را پای دینتان بدهید. 

💠 حضرت ختمی‌مرتبت می‌فرماید: #غارت‌زده، آن کسی است که دینش را به #غارت ببرند و خانه‌خراب، آن کسی است که دینش را تخریب کرده باشند. 

🔸 از مالتان بدهید که دینتان را تخریب نکنند. سید الشهداء، دین ما است.

 

💢 یکی از راه‌های حفظ دین، افشاگری علیه ظالمان است.

 

🔹چنانچه جناب ابوذر غفاری علیه عثمان افشاگری کرد. 

 

💠 حضرت امیر(ع) راجع به ابوذر فرمودند: ابوذر بر #دین خویش ترسان و نگران بود. دغدغه دینداری داشت و حاضر شد اینچنین غریبانه تبعید شود و در کنار تنها دخترش در بیابان ربذه جان سپارد اما تن به شقاوت ابدی ندهد که هرکس بر دینش دلسوز باشد از پستی به دور می‌ماند. 

 

✅ #غیرت_دینی، انسان را از #ذلت باز می‌دارد.

 

👈 حضرت سیدالشهداء در #غیرت_دینی، جانشان را دادند. 

 

⭕️ معاویه به مغیرة بن شعبه گفت: من دنبال این نیستم که #حکومت را از #بنی_هاشم بگیرم. هر روز اسم این مرد هاشمی(یعنی پیامبر) پنج مرتبه برده می‌شود(منظور اذان است). نه به خدا سوگند (دست از علی و خاندان علی بر نمی‌دارم) مگر اینکه این اسم را دفن کنم.

 

♦️معاویه می‌خواهد اسم پیامبر(ص) را دفن کند. #غیرت_دینی حسین ابن علی(ع) این را نمی‌پذیرد.

 

🔸 وقتی به سیدالشهداء(ع) عرض شد باید با یزید بیعت کنند، فرمودند: در آن زمانی که آدمی مثل یزید بخواهد در رأس کار باشد باید فاتحه #دین را خواند. از جد بزرگوارم شنیدم: حکومت بر آل ابو سفیان حرام است. آیا نمی‌بینید که به #حق عمل نمی‌شود و از #باطل نهی نمی‌شود؟ برای همین است که من سکوت نمی‌کنم و مرگ را جز سعادت نمی‌بینم و زندگی کردن در این شرایط که کیان #اسلام در حال از بین رفتن است را جز ننگ نمی‌بینم.

 

💠 حضرت صادق(ع) در باب جنگ با بنی امیه فرمودند: ما و بنی امیه، اهل دو خاندان هستیم که جنگمان بر سر خدا است. ما گفتیم خدا راست می‌گوید و آن‌ها می‌گویند خدا دروغ می‌گوید. ابو سفیان با پیامبر جنگید. معاویه با علی ابن ابی طالب جنگید و یزید ابن معاویه با حضرت حسین جنگید و سفیانی با قائم از خاندان ما می‌جنگد.

 

💠 حضرت سیدالشهداء(ع) در هنگام خروج فرمودند: من شما را به #کتاب_خدا و #سنت_پیامبر دعوت می‌کنم. #سنت از بین رفته و بدعت جایگزین آن شده است. من برای افساد و ظلم بیرون نرفتم. من بیهوده از مدینه خارج نشدم. خارج شدم برای اینکه امت دچار انحراف شده را اصلاح کنم.

 

👈 لذا حضرت سیدالشهداء(ع) فرموده اند: "إِن کَانَ دِینُ مُحَمَّدٍ لَم یَستَقِم إِلَّا بِقَتلِی فَیَا سُیُوفُ خُذینِی"

اگر #دین جدم پیامبر جز به واسطه کشته شدن من ادامه پیدا نمی‌کند، پس ای شمشیرها من را دریابید.

 

🔹 ابراهیم ابن طلحة از امام زین العابدین(ع) پرسید: در جنگ بین یزید و سیدالشهداء(ع) چه کسی پیروز شد؟ حضرت فرمودند: برو #نماز بخوان و فکر کن چه کسی پیروز شد. رفت #نماز خواند و دید هنوز که هنوز به #رسالت پیامبر شهادت داده می‌شود. 

 

💢 معاویه می‌خواست اسم پیامبر را دفن کند؛ ولی امام حسین(ع) نگذاشتند.

 

💠 سوره مبارکه آل‌عمران آیه ١٤٤ می‌فرماید: آیا اگر او (پیامبر) بمیرد و یا کشته شود، شما به عقب برمی‌گردید؟ (و #اسلام را رها کرده به دوران #جاهلیت و کفر بازگشت خواهید نمود؟).

 

❇️ این‌ها می‌خواستند به #جاهلیت برگردند؛ ولی سیدالشهداء(ع) نگذاشتند این اتفاق بیفتد.

 


صوت : شب هشتم محرم 97 - مسجد حضرت امیر - مردم در جامعه شایسته جلسه 8

گزارش 0
برای ارسال نظر وارد شوید و یا ثبت نام کنید.

comments نظرات

هنوز نظری ارسال نشده است.
جدیدترین محبوب ترین داغ ترین
تمام حقوق این صفحه محفوظ و متعلق به حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی می باشد.